חוות התנינים בחמת גדר

חוויה ייחודית המאפשרת לראות מקרוב ולהכיר את הרגליו של הזוחל הגדול בעולם.
בואו ללמוד, להתרשם,לצפות בהאכלה ולהרגיש לרגע בעולם פראי קסום.

הקמתה של חוות תנינים

בשנת 1981, חברי קיבוץ מבוא חמה, שהיה חלוץ ההתיישבות בדרום רמת הגולן, החליטו להקים חוות תנינים תיירותית.
בהתחלה, היו בחווה כמה עשרות אליגטורים אמריקנים שהובאו מפלורידה, ומאוחר יותר הובאו לחווה גם תניני יאור מאפריקה וקיימנים מאמריקה הדרומית. בשנת 1996 הובאו מהודו שני מינים נוספים: הגאביאל ותנין הים. בשנת 2007 איכלסה החווה כ 80 תנינאים בגילאים שונים.
במשך שנים הייוותה חווה זו ללימוד מחקר והכרה מקרוב של עולם זוחלים עתיקים אלו וזכתה להכרה בארץ ובעולם.

הזוחל הגדול בעולם

המתחם העיקרי מורכב ממספר בריכות מגודרות, המופרדות ביניהם, ומעליהן גשר צף. בכל בריכה חי מין אחר של תנינאי, אם כי יש מספר בריכות מעורבות. בבריכה הגדולה ביותר חיים האליגטורים, וממול לעמדת התצפית מצויה עמדת טיפול בה מתקיים מופע האכלה (בקיץ בלבד) שבו המטפלים מאכילים את האליגטורים ומספרים על אורחות חייהם. מינים נוספים בבריכות הם תנין היאור וגאביאל ההודי. הבריכות והדשא מסביב מתאימים לתנאי מחייתם של התנינאים והם נעים בהן בחופשיות. מעל הבריכות המגודרות ישנו גשר הליכה העובר מעל המתחם המאפשר לצפות ממרחק בטוח בתנינאים.
זוהי חוויה ייחודית המאפשרת לנו לראות מקרוב ולהכיר את הרגליו של הזוחל הגדול בעולם שהינו בעל חיים מסוכן מאוד לבני אדם ולשאר החיות בטבע. החווה מגודרת משולטת ומבטיחה סיור ראוי למבקרים. כיום בחווה כ 3 סוגים שונים של תנינים ובסך הכול כ 40 תנינים בכל הגילים.