תרומת מעיינות המרפא הטרמו-מינרליים בחמת גדר לאישוש ובניית רקמות

ד"ר ירון ברק – פיזיולוג ספורט בכיר

כבר מאז ימי קדם, ייחסו לטבילה במימי מעיינות חמים עשירים במינרלים סגולות לריפוי מחלות ומכאובים שונים. חמת גדר היא אתר מרחצאות מרפא השוכן בדרום רמת הגולן. באתר נובעים ארבעה מעיינות חמים בטמפרטורה של 24-73 מעלות צלזיוס. מעיינות אילו עשירים במיוחד במינרלים הנובעים לפני השטח מעומק של כ 4 ק"מ.
המינרלים הינם חומרים אנאורגאניים בעלי תכונות ותפקידים רבים בגופינו, אשר גופינו אינו יודע לייצר בעצמו. המינרלים משמשים כזרזים בתהליכים שונים בגוף האדם ומסייעים באיזון חומציות נוזלי הגוף.
המינרלים הם יונים ותפקידם העיקרי הינו לסייע באיזון תהליכים ביולוגיים המתרחשים בתאי הגוף. בקרב ספורטאים, ריכוז המינרלים חשוב מאוד בכל הנוגע לבנייה ואישוש רקמות הגוף, כמו גם בשימור המנגנון התקין והמאוזן של הליך כיווץ השריר. אף שהמינרלים חשובים לבניית ואישוש גוף הספורטאי, גופינו זקוק למינרלים בכל עת, גם בימי מנוחה. בזמן אימון ו/או תחרות, אנו מאבדים הרבה מינרלים דרך הזיעה. כמות מינרלים נוספת מופרשת לאחר האימון והתחרות דרך השתן. ככל שתימשך הפעילות הגופנית וככל שעצימותה תגבר, כך נאבד יותר מינרלים, דבר הפוגע בעיקר בתפקוד התקין של שרירי גופינו. חשוב לציין כי חשיבות המינרלים גדולה מאוד גם בקרב אוכלוסיות לא פעילות והיא באה לביטוי בזירוז תהליכי התאוששות וריפוי בגופינו.
כיוון שהמינרלים נמצאים באופן טבעי בקרקעות, בסלעים ובחולות, הם מגיעים בדרך זו אל הצמחים, בעלי החיים וגוף האדם. האדם מקבל את רוב המינרלים מהמזון אך יודע לספוג מינרלים גם דרך העור בדיוק כשם שהוא סופג חומרי ריפוי דרך משחות טיפוליות שונות, כמו גם מדבקות ריפוי המשחררות חומרי ריפוי דרך העור. מעיינות המרפא של חמת גדר מכילים כמויות גדולות של מינרלים חשובים לתהליכי בנייה, אישוש, ריפוי ושיקום רקמות הגוף. על מנת להבין את תרומת המעיינות לתהליכים אילו, מפורטת להלן רשימת המינרלים המצויים במרחצאות, על פי ריכוז המינרל ]מהגדול לקטן[ ותרומתו לגופינו.
ביקרבונט 722 מ"ג לליטר: %08 מהפחמן הדו חמצני בגופינו ]2CO[ מובל באמצעות ביקרבונט. בזמן ולאחר ביצוע פעילות גופנית, משתנה חומציות הדם בעקבות הפרשת חומרים ביולוגיים שונים. הביקרבונט הוכח מדעית כמרכיב מרכזי בבקרת החומציות של הדם ולפיכך מסייע בהתאוששות לאחר ביצוע פעילות. כמו כן הוכח במחקרים כי הביקרבונט מסייע בהליכי ריפוי של מחלות כליה.
כלור 788 מ"ג לליטר: הכלור ידוע לאנושות בתרומתו הגדולה לחיטוי, אשר באה לביטוי בגוף האדם ביכולתו להשמיד וירוסים, חיידקים ובקטריות. כבר ב 8080 הוכנס הכלור בארה"ב כחומר חיטוי במי השתייה. בתחום הרפואי, %08 מהתרופות מכילות כלור. הכלור הוכח כמסייע בריפוי תהליכים דלקתיים ועד לטיפול במחלות קשות כגון סרטן ואיידס.

נתרן 828 מ"ג לליטר: בעת פעילות גופנית עצימה, ספורטאים מאבדים נתרן יותר מכל אלקטרוליט אחר. כתוצאה מכך עלולים להיפגע תהליכי אספקת הנוזלים לשרירים, דבר שיוביל לכיווצי וכאבי שרירים. השלמת כמויות הנתרן, והחזרת ערכי הנתרן לערך נורמטיבי, הוכחה מדעית במסייעת בזירוז הליכי התאוששת השריר.
גופרית 848 מ"ג לליטר: הגופרית הוכחה כמסייעת בהקלה על דלקות והתכווצויות שרירים. מאחר והגופרית מופרשת בשתן, אין סכנה ל'ספיגת יתר' של גופרית. הגופרית מסייעת לשמור על זרימה תקינה של חומרים לתוך ואל מחוץ לתאי הגוף. לפיכך חומרים רעלניים כגון חומצת חלב ]חומצה לקטית[, המופרשים כתוצר לוואי של פעילות גופנית, יפונו ביעילות רבה יותר בנוכחות רמה תקינה של גופרית. בנוסף, מאזן תקין של גופרית מסייע בטיפול בדלקות מפרקיות, שריריות ובזירוז ריפי פגיעות ברקמות חיבור, בניהן רצועות וגידים. שום, אשר הוכח כמסייע בריפוי ומכונה ה'אנטיביוטיקה של הטבע' , מכיל כמויות גדולות של גופרית.
סידן 888 מ"ג לליטר: הסידן הינו המינרל המצוי בכמות הגדולה ביותר בגופינו. סידן הינו מינרל שסגולותיו מאפשרות לזרז את חילוף החומרים בגופינו. הוא מסייע בויסות קצב הלב ומסייע ובבניית העצמות והשמירה עליהן. סידן ידוע כמצמצם את רמת חומצת החלב בדם ]חומצה לקטית[ הן במהלך פעילות גופנית והן לאחריה. הסידן חיוני ביותר להליכי הכיווץ של שרירי השלד, ומשמש כ'שחקן המרכזי' בכל הנוגע לתהליכי כיווץ והרפיה של שרירים. כמו כן הסידן הוכח בשנים האחרונות כמסייע בשריפת שומנים, מפחית את ספיגת השומן בגופינו ומגביר את שריפת השומן בעת פעילות גופנית. בנוסף הסידן ידוע בסגולתו להגביר את צפיפות העצם ומסייע במניעת שברי מאמץ. 2 רכיבי תזונה טבעיים הוכחו מדעית כמסייעים יותר מכל חומר אחר בצמיחת השרירים ובשיפור ביצועים: ויטמין C, ויטמין E וכן סידן שסגולותיו תוארו לעיל ומגנזיום.
מגנזיום 22.8 מ"ג לליטר: המגנזיום מסייע לפקח אחר קצב ייצור הפחמימות בגופינו. כמו כן המגנזיום מנטרל את השפעת הסידן בגירוי סיבי השריר ]ראה ערך מגנזיום[, ובכך מסייע להפחית את מתח השריר ומסייע בהפחתת מתח השריר. כך הוא מזרז משמעותית את האישוש של השריר לאחר מאמצים עצימים. כמו כן, מחקרים מדעיים הוכיחו לאחרונה שמגנזיום משפר את העברת החמצן לשרירים בזמן מאמץ גופני.
אשלגן 87.8 מ"ג לליטר: האשלגן הינו מינרל אשר נמצא במחקים כמסייע בהפחתת לחץ הדם. כמו כן האשלגן מסייע בבניית הגליקוגן בשרירים, המשמש כמקור האנרגיה העיקרי בפעילותם. האשלגן הוא הנוזל התוך תאי העיקרי בתאי השריר ותאי העצב.
כפי שניתן להבין, בעקבות ריבוי המינרלים המצויים בריכוזים גבוהים במי המעיינות של חמת גדר, ביקור תדיר במרחצאות עשוי לסייע הן לספורטאים והן לכלל האוכלוסייה לשקם רקמות פגועות ולזרז תהליכי ההתאוששות. השילוב התרמו-מינראלי משלב למעשה שהייה בריכוז גבוה של מינרלים חיוניים, בטמפרטורה גבוהה, המרחיבה את כלי הדם ומזרזת את תהליך הספיגה של המינרלים. חדירת המינרלים לכלי הדם, לשרירים, לרקמות החיבור ולמפרקים עשויה לסייע בהתאוששות רקמות הגוף, בהתחדשותן ולא פחות חשוב מכך במניעת פציעות.

ד"ר ירון ברק, פיזיולוג ספורט בכיר
פיזיולוג ספורט ומומחה לרפואת ספורט.
בעלי רשת מכוני " קינטיקס " : פיזיוטרפיה , אבחון ושיקום ספורטאים.
1-700-55588
0586789545
www.kinetix.co.il

 

אורחים יקרים

בשל המצב הבטחוני
חמת גדר ומלון ספא וילג׳ יוצאים לפגרת קיץ.
נחזור לפעילות בחגי תשרי.

בברכת בשורות טובות ושלום על ישראל